חיפוש
  • ortals

האם שאלתם את עצמכם פעם, איך אני הופך את העובדים שלי לעובדים מרוצים שתורמים להצלחת החברה?

כשהלכתי לבית הספר שאלו אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול. אמרתי: "מאושר". אמרו לי: "לא הבנת את המשימה". עניתי: "אתם לא הבנתם את החיים". ג'ון לנון

אם תשאלו כל העובד, מהו התמריץ העיקרי שיגרום לו תחושת סיפוק במקום העבודה, סביר להניח כי תשובתו תהיה כי אין תמריץ כבד משקל יותר מזה שמרגישים בחשבון הבנק. אך המשק הישראלי, בכללותו, חווה בימים אלה את אחד המשברים הגדולים שידע, בפרספקטיבה היסטורית, כתוצאה מהמשבר, הנובע מהתפשטות נגיף קורונה בעולם ובפרט בהתייחס לישראל. המשבר, המצוי בעיצומו חולש על פני כלל המגזר העסקי והציבורי, כאשר בשלב זה טרם ניתן לצפות לסיומו. פועל יוצא של המצב הנוכחי, הינו האטה במחזור הכספי של עשרות אלפי עסקים בישראל, אשר מקשה על מעבידים לתגמל את עובדיהם. ברור לכולם שעובד מתוגמל הוא עובד מרוצה, ותמריצים קושרים אותנו למקום העבודה, מחזקים את המוטיבציה, הפרודוקטיביות ותחושה של הגשמה עצמית. לא תמיד ניתן לאשר העלאה בשכר, אבל גם להטבות לעובדים כגון אופציות לרכישת מניות יש ערך כלכלי, ולעתים יותר קל לתת אותן לעובד. הענקת אופציות לעובדים הינה פרקטיקה מקובלת במשק הישראלי בכלל ושכיחה למדי בעולם ההיי-טק בפרט. האופציות מהוות אמצעי זול עבור החברות המעסיקות, בשל העובדה שהן אינן כרוכות בהוצאה כספית מיידית ומאידך הן מאפשרות לעובדים ליהנות מהצלחת החברה ולהשתתף בתקבול העתידי שיתקבל אם וכאשר החברה תגיע לאקזיט. מדוע זו אופציה כדאית למעסיק? חיסכון בהוצאות – חברות שמציעות אופציות לעובדים חוסכות חלק מההוצאות השוטפות הקבועות במזומן, וממירות אותן באפשרות לדילול חלקם של בעלי המניות בעתיד. דילול זה הוא בלתי נמנע, מכיוון שהחברה מנפיקה מניה חדשה לעובד, וברוב המקרים מקבלת תמורתה סכום נמוך יותר מערכה. יצירת אינטרס משותף – היתרון במתן אופציות היא לקשור בין האינטרסים של העובדים לאלו של בעלי המניות, שעלולים להיות מנוגדים – מכיוון ששכר גבוה מדי לעובדים עלול לפגוע ברווחיות החברה. עם זאת, חלוקת אופציות נדיבה מדי תבוא לבסוף על חשבון ציבור בעלי המניות, ולכן חלוקת אופציות צריכה להתבצע בפרופורציות המתאימות. סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, מאפשר לחברה המעוניינת להקצות מניות/אופציות לעובדיה (שאינם בעלי שליטה) לבחור בין שני מסלולים עיקריים למיסוי הקצאות לעובדים עם מינוי נאמן: א) "מסלול הוני". ב) "מסלול פירותי". ככלל יצוין, כי "המסלול ההוני" יאפשר לעובדים בעלי האופציות ליהנות משיעור מס מופחת עד כדי שיעור של 25%, אך מנגד לא תותר הוצאה לחברה. "המסלול הפירותי" אשר יטיל מס בשיעור מלא על העובדים (מס הכנסה וביטוח לאומי עד לתקרה) ומנגד תותר הוצאה לחברה.

למשרדנו ניסיון בליווי חברות ויחידים בעולם האופציות וכי ניתן לפנות אלינו לקבלת ייעוץ או שירות. המידע המוצג לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי.

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול