חיפוש
  • ortals

חוק החמץ – אימפריות נופלות?


חג הפסח ממש מעבר לפינה, אז מה הסיפור עם עניין החמץ? וכיצד הדבר היווה את הקש ששבר את גב הקואליציה?

חוק חג המצות (איסור חמץ) נחקק בשנת 1986 ותכליתו העיקרית הייתה שמירה על רגשות הציבור. בדברי ההסבר לחוק, מסביר המחוקק כי מאחר ומרבית הציבור (ובדבריו, מעל 80%) שומר על אי אכילת חמץ בפסח, הצגה של המוצרים המוגדרים בחוק (לחם, לחמניות, ומוצרי קמח אחרים) מהווים פגיעה, ואנים הולמים את ההוויה היהודית – ישראלית בחג הפסח.

למעשה, החוק אוסר על הצגת חמץ בפומבי, ולא על מכירת החמץ בפועל.

כלומר – אם תמצאו עצמכם במסעדה ותהנו מארוחת בוקר עשירה שתוגש לכם, ולידה לחם כפרי רענן, המסעדה למעשה לא תעבור על החוק, אך אם מוכר הבייגלה השכונתי יכרוז על הבייגלה החם שלו בסוף ההצגה בה תהיו, הוא יעבור על החוק ועשוי להיקנס.

אם כך – אין להציג חמץ בכלל? לא בדיוק... כאשר בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים נדרש לשאלה מהי הצגת חמץ והיכן היא אסורה, במהלך הליך נדיר בו הוגשו כתבי אישום כנגד בעלי מסעדות, אשר מכרו חמץ בזמן חג הפסח בירושלים, הורתה כבוד השופטת תמר בן-אשר לבטל את כתבי האישום, וקבעה כי "החוק לא נועד לעסוק באיסורי חמץ כפי שנקבעו בהלכה היהודית", אלא נועד רק "למנוע הצגת לחם, לחמניות ופיתות בפומבי", כאשר נדונה השאלה מהו מקום פומבי, באותו ההליך, נקבע כי על המקום להיות מקום ציבורי הנראה מכל מקום.

חיזוק לאמור נתקבל גם כן ממשרד הפנים, בחוזר מנכ"ל שיצא באותה השנה וחוזר על אותם הדברים באשר לפומביות בית העסק.

אז אם כך, מה היא סערת הכנסת החמץ לבתי החולים ?

למעשה היא אינה קשורה כלל לחוק האמור לעיל, אלא לויכוח עקרוני בין הרבנות הראשית לישראל ובין ארגונים חילוניים.

הרבנות הראשית, מסיבותיה היא, שעיקרן הוא פחד ממדרון חלקלק, ו"זיהום" בית החולים, באופן שעלול להרחיק ממנו חולים דתיים וחרדיים בעת חג הפסח, דורשת מבתי החולים, בשנים האחרונות, כי מאבטחיהם, בעת כניסת מבקרים לבית החולים, ישאירו כל מזון בחוץ. הארגונים שכנגד מוחים על דרישה זו, מפאת פגיעה משמעותית בחופש הציבור.

בשתי פסיקות בג"צ שונות, משנת 2020 ו 2021 נקבע כי אין לאסור הכנסת חמץ לבתי חולים, וככל ובתי חולים עושים כן, הדבר אינו חוקתי.

ובין אם הנכם אוכלים חמץ בחג הפסח או לאו, נאחל לכם חג שמח, מלא בבריאות, הצלחה וטוב!צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול