top of page
חיפוש
  • ortals

חלוקת עזבון – מסכימים ונהנים!

עודכן: 7 בספט׳ 2022


במקרים רבים, לאחר שיקירנו אשר הלכו לבית עולמם, השאירו אחריהם רכוש ונכסים, אצה הדרך לחלוקתו בין היורשים. החפזון במקרה זה יכול להיות בעוכריהם, בעיקר בהיבט המיסוי. יכול גם ש"תאונת המס" תתגלה לאחר שנים רבות, כאשר המורישים יבקשו לממש את הנכסים אותם ירשו, או אז יהיה זה מאוחר מדיי לנסות ולתקן את תוצאת המס העגומה. אז מה ניתן לעשות? רגע לפני שרצים לחלק את העזבון, בין אם המוריש הותיר אחריו צוואה ברורה ובין אם לאו, חשוב ונכון יהיה ליורשים לעצור ולבדוק את האפשרות להגיע להסכמות ביניהם ולהשתמש בכלי חשוב הנקרא- הסכם חלוקת עיזבון. בשנים האחרונות, השימוש בהסכמים לחלוקת עיזבון בין יורשים הפך לכלי רב עוצמה ומומלץ מהיבטים רבים ובתוכם יתרונות מיסוי מובהקים. לעיתים, גם נעשה שימוש בכלי זה על מנת להתגבר על מגבלות בחוק כגון אלה האוסרות על הסתלקות מהעיזבון לטובת אדם אחר בנסיבות מסוימות.

לצורך המחשת יתרונות המיסוי, נביא דוגמא. במקרה בו למוריש היו 2 דירות וכספים בחשבון בנק והוא הוריש את כל עזבונו לשני ילדיו שווה בשווה. במצב בו לילדיו אין כלל דירות מגורים שבבעלותם, אם החלוקה תהיה כלשונה, כך שכל אחד מהם יקבל 50 אחוז מכל דירה (ו50 אחוז מהכספים)- התוצאה לא תהיה מיטבית. בעתיד, כאשר מי מהיורשים ירצה למכור (יחד או בסמוך) את 2 חצאי הדירות שירש, הוא עלול לשלם מס שבח במקום לעשות שימוש בפטור ממס שבח הניתן כיום בגין מכירת דירת מגורים יחידה, כי בידיו למעשה 2 דירות לצרכי מס שבח. (יצוין כי בנסיבות מסוימות לא יראו את חלק הדירה שנתקבלה בירושה כדירה נוספת לצרכי מס).

אילו היורשים היו חותמים על הסכם חלוקת עזבון לפיו היה מתבצע ייחוד- כלומר, כל יורש היה מקבל דירה אחת שלמה ולא 2 חצאים, או אז היה ניתן למנוע את תוצאת המס הקשה. בעת המימוש (מכירת הדירה שנתקבלה בירושה) כל יורש יוכל לנצל את מלוא הטבת המס בגין מכירת דירת מגורים יחידה.

אבל מה אם שווי הדירות אינו זהה? במקרים אלו, הכספים שנותרו בחשבון המוריש, יכולים להתחלק בצורה המאפשרת איזון בין היורשים.

חשוב מאוד לציין כי כדי להבטיח מימוש והצלחת הסכם חלוקת עיזבון, קיימות דרישות ברורות בחוק אשר יש לקיימן כתנאי לכך שההסכם יזכה בהטבות המיסוי, וחלוקת העזבון בהתאם להסכם בין היורשים, לא תחשב כלל כאירוע מס. אז מה נדרש לעשות מראש ? 1. יש להוציא צו ירושה/צו קיום צוואה. 2. יש לטפל בתשלום חובות העיזבון. 3. יש לוודא שהעיזבון לא חולק (כולו או חלקו) - הסכם החלוקה אפשרי ויצליח אך ורק אם העיזבון טרם חולק ומדובר בחלוקה ראשונה שלו. 4. אסור להביא כספים או נכסים מחוץ לעיזבון ולהכלילם במסגרת הסכם חלוקת העיזבון. מה שקרוי בקרב מומחי המס : "עירוי חיצוני". כמה דברים נוספים שחשוב לדעת: - הסכם החלוקה יכול להיעשות בין יורשים מכוח הדין או זוכים מכוח צוואה. אך לאחרונה בית המשפט פסק כי גם ילדים/יורשים על פי דין שהודרו מהצוואה והעיזבון באופן מפורש, יכולים בכל זאת להיות צד להסכם חלוקת עיזבון, ככל שכל היורשים מסכימים לכך. - אין צורך להגיש הסכם חלוקת עיזבון לאישור בית המשפט. - ניתן לערוך הסכם לאיזון וחלוקה בין היורשים לפי ערכי נכסי העיזבון ברוטו או ערכי נטו (ערכי מימוש לאחר תשלומי הוצאות ומיסים צפויים). - לנסיבות האישיות והכלכליות של כל יורש ויורש חשיבות רבה ביותר בתכנון ועריכת הסכם חלוקת העיזבון. כך למשל ישנה חשיבות מכרעת לגילו של כל יורש, מצבת הנכסים האישית (לרבות של בן או בת הזוג), קיומם של הפסדי הון, מקום התושבות (בארץ או בחו"ל) ועוד.

אין ספק שהסכם חלוקת העיזבון בין יורשים, הינו כלי רב עוצמה אשר יכול להביא לחסכון מס משמעותי ליורשים ובתנאי שהוא מבוצע כהלכה ולאחר מחשבה ותכנון קפדני וכמובן בתנאי המרכזי שכל היורשים מסכימים למהלך. חשוב ומומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום זה שכן הוראות החוק, הפסיקה ודיני המס הנם לעיתים מורכבים מאוד בהקשר לשימוש בכלי זה.
90 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ארנונה – מי משלם?

כידוע, מלבד לשבעת המינים בהם נשתבחה ארץ ישראל, ארצנו השתבחה לה במגוון רחב של מיסים: מס הכנסה, מס ערך מוסף, מס רווח הון, מס שבח, מס רכישה, מס הבלו ועוד ועוד. מבין המיסים בהם נשתבחה המכורה, מצויה לה האר

מרוב מהפכה משפטית כבר שכחנו שהייתה רעידת אדמה... שינוי מתווה תמ"א 38.

בשבוע שעבר הורגשו בישראל מס רעידות אדמה בדרגות שונות. רעידות האדמה העלו את העובדה המבהילה, אשר רובנו מדחיקים באופן שיטתי, שהמומחים צופים רעידת אדמה משמעותית בישראל בשנים הקרובות. הנתונים אינם מזהירי

עילת הסבירות, שמעתם לאחרונה על המושג הזה?

בינואר 2023 הציע שר המשפטים יריב לוין לבטל את עילת הסבירות, כחלק מתוכניתו למהפכה משפטית נרחבת והמושג "עילת הסבירות" עלה לכותרות. עילת הסבירות למעשה משמשת את בית המשפט כדי לבחון החלטות שלטוניות והוא יכ

Comments


bottom of page