חיפוש
  • ortals

"When you've got to choose, every way you look at this you lose" Paul Simon.


עם התפתחות הטכנולוגיה, התפתחו גם האמצעים לפרסום והפצה של תעמולת בחירות בקרב ציבור הבוחרים. בתקופה האחרונה השתנתה תעמולת הבחירות בישראל ובעולם שינוי דרמטי.

כולנו עדים למצב בו הדמוקרטיה הישראלית הופכת לנגד עינינו יותר ויותר לצורת משטר שבה בעלי הון ופוליטיקאים משתמשים באמצעי תעמולה מתוחכמים כדי לתמרן את האזרחים כמו בובות על חוט. המעבר לפרסום מקוון, לשיווק ולפניות אישיות במגוון של פלטפורמות דיגיטליות, והכול באופן מותאם אישית לכל בוחר בעקבות השימוש בנתוני עתק אישיים על אזרחים וחדירה למרחב הפרטי שלהם, הם בעלי פוטנציאל תעמולתי רב לאין שיעור מדרכי התעמולה הישנות. מפרסמים ושחקנים פוליטיים חסרי עכבות יכולים להשפיע באמצעים אלה על אזרחים במידה שמסכנת את יכולתם לבחור באופן חופשי, מתוך הטיה של תוצאות הבחירות, פגיעה בשוויון ההזדמנויות בין המתמודדים, ובעקבות אלה ערעור יסודות הלגיטימציה הדמוקרטית של השיטה כולה. היעדר הגבולות בין המותר לאסור מעוות הן את האפשרות לבחירה אוטונומית וחופשית של פרטים, והן את הוגנות הליך הבחירות ואת שוויון ההזדמנויות בין רשימות המועמדים.

במילים אחרות, היעדר האסדרה של תעמולת הבחירות במרחב הדיגיטלי הוא הרה אסון במישור ההגנה על הערכים העומדים בבסיסן של בחירות דמוקרטיות: חופש הביטוי, ריבוי דעות, שוויון הזדמנויות, חשאיות, פרטיות, הוגנות וטוהר הבחירות וגם מניעת בזבוז של משאבי ציבור.

חלק מהבעיה נובע מכך שטכניקות שבמקורן נועדו למכירת מוצרים ושירותים במרחב הדיגיטלי, משמשות כיום כדי להשפיע על אמונות, דעות והבחירות הדמוקרטיות. לכן כשמדובר בתהליכי פרסום ושכנוע שנוגעים להליך הדמוקרטי ולא לשוק המסחרי, יש ליצור מסגרת הסדרתית חדשה שתגן על הערכים העומדים בבסיסן של הבחירות הדמוקרטיות. לקינוח, ניתן לכם טיפ קטן שיסייע לכם בפעם הבאה שתקבלו שוב הודעת SMS טורדנית כחלק מתעמולת בחירות, דעו לכם כי חל איסור מוחלט על ביצוע תעמולת בחירות אנונימית בכל מדיה, בין אם ברשת האינטרנט, ברשתות חברתיות, או כל פלטפורמה באשר היא. חשוב שתדעו, שככלל על כל תעמולת בחירות לשאת את שמו של מזמין התעמולה, באופן שיהיה ברור מטעם מי נעשית התעמולה הנתונה ובפרט על תעמולת בחירות באמצעות מסרונים. כמו כן, ולשם הגנה על הזכות לפרטיות, על שולח המסרון להוסיף אפשרות להסרה מרשימת התפוצה ממנה הופץ המסרון נושא התעמולה. מפרסם תעמולה שאינה עומדת בהגבלות קבועות אלה, חשוף לסנקציות שונות, לרבות הוצאת צווים למניעת התעמולה האסורה, סנקציות נזיקיות ופליליות, וכן לכך שיושתו עליו הוצאות משפט של עותרים כנגד התעמולה האסורה.


0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול